IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Silnik Stirlinga na domowy użytek
Autor Wiadomość
Zbigniew 
członek władz krajowych

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 14:38   Silnik Stirlinga na domowy użytek

Przyjaciółko pomóż.

Poszukuję bezskutecznie od kilku lat silnika Stirlinga nie zabawkowej mocy. Z rozmów jakie odbyłem drzewiej wiem, że takie silniki (komplety do zasilania domów w prąd na pustyni) są dość popularne i do kupienia w Australii. W Europie cisza. Nie ma albo ja nie potrafię znaleźć.

Cel jest prosty. Dysponuję potencjalnie dość dużymi zapasami ciepłej i zimnej wody. Reszta to technikalia. Jak to wszystko poskładać w kupę, żeby mi napompowało parę tysięcy amperogodzin w ołowiane butelki do prądu.

xpost
sekretarz władz wojewódzkich

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 14:55   

http://www.sesusa.org/stirlng2.htm

http://www.sunpower.com/

http://www.stmpower.com/

http://stirlingengines.org.uk/index.html

http://www.stirlingengine.com/product/84

Starting in 1986, Infinia Corporation began developing both highly reliable pulsed free-piston Stirling engines, and thermoacoustic coolers using related technology. The published design uses flexural bearings and hermetically sealed Helium gas cycles, to achieve tested reliabilities exceeding 20 years. As of 2010, the corporation had amassed more than 30 patents, and developed a number of commercial products for both combined heat and power, and solar power.[44] More recently, NASA has considered nuclear-decay heated Stirling Engines for extended missions to the outer solar system.[45]
http://en.wikipedia.org/wiki/Stirling_engine

alium 
skarbnik zarządu organizacji powiatowej

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 14:59   

Sam kiedyś intensywnie szukałem bez rezultatu - albo zabawki albo trzeba sprowadzać z Australii lub co najmniej USA.
Parę lat temu mozna było zamówić w Niemczech:
SOLO Kleinmotoren GmbH
Stuttgarter Str. 41
Postfach 60 01 52
D-71050 Sindelfingen
Germany
Ale teraz ich strona przekierowuje na http://www.cleanergy.com/ a tam nie mogę znaleźć. No i ceny mieli dla mnie zaporowe...
Parę lat temu na elektroda.pl parę osób pisało, że zaczyna samodzielnie robić większy silnik, ale przestałem śledzić dyskusje

chory.but 
członek władz wojewódzkich
buszrędżer

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 15:03   

Cytat:
Parę lat temu na elektroda.pl parę osób pisało, że zaczyna samodzielnie robić większy silnik, ale przestałem śledzić dyskusje

nie wiem, czy ci sami, ale w telewizorze pokazali jakichs polakow, ktorzy se szterlingi (nie mylic z funtami klakow) uruchomili

kazio
baron wojewódzki

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 15:11   

niech uruchomią seryjną produkcję

Zbigniew 
członek władz krajowych

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 15:20   

To chyba nie przypadek, że w Europie silnika de facto nie ma. Linki powyżej odsyłają w zasadzie do wszystkich diabłów albo do producentów uzbrojenia.

xpost

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 15:29   

hmm..
nie cierpie teorii spiskowych,
szczegolnie gdy zaczynają sie potwierdzać

van den Budenmayer 
zwykły członek, płacący składki

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 15:40   

Masz jakieś linki do tych australijskich dostawców? ebay pokazuje tylko jakieś zabawki.

Zbigniew 
członek władz krajowych

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 15:43   

Wiadomości pochodzą od rodziny. Całe ustrojstwo ma kształt i wielkość lodówki i kosztować miało w przełomie wieków 1800 australijskich bagsów.

van den Budenmayer 

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 15:56   

No więc całkiem tanio. Ciekawe tylko jaką miało moc. A na forumku na pewno są logistycy mogący skwotować przewóz kontenera dwudziestostopowego na trasie Sydney-Gdynia. Jeśli urządzenie ma rozsądne parametry, znalazłbyś (choćby na elektrodzie) osoby również chcące kupić ten sprzęt.

xpost

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 15:59   

BIOWATTTM Biomass Power for Home, Small Business, Farm.
Sunpower, Inc., and Wood-Mizer Products, Inc., are developing BIOWATTTM, a line of electric generators with a free-piston Stirling engine heated by burning biomass. These products will convert various biomass fuels (e.g., wood, wood pellets, sawdust, chips, biomass waste) to alternating electricity and useful heat (cogeneration, or combined heat and power). BIOWATTTM systems generating 500 W to 10 kW of electrical power will meet the need for electricity and heat in residential, small commercial, and agricultural applications.
Ostatnio zmieniony przez xpost Wto 23 Paź, 2012 15:59, w całości zmieniany 1 raz  

Zbigniew 
członek władz krajowych

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 15:59   

Ów wujek jest świętej pamięci od ponad dekady. Z jego dziećmi i wnukami nie mam kontaktu.
Z tej strony zatem tematu nie ugryzę.

kazio
baron wojewódzki

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 16:08   

Piecy CO produkujących również energię elektryczną też nie ma w sprzedaży i jest to świadoma decyzja producentów (info z kręgów około pecowych).
Czy piece CO muszą mieć jakieś homologacje, czy można samemy sobie robić?

Shork 
przewodniczący koła

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 16:26   

nie kupisz nigdzie blisko. Dwóch braci gdzieś z wybrzeża próbowało produkować modułowy silnik beztłokowy. Jakieś 2-3 lata temu zjawił się inwestor z 2 bańkami, zainwestował w spółkę i położył procesami prawo do patentu.

Sam szukam rzemieślnika, który zrobi.

Shork 
przewodniczący koła

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 16:30   

tu inny ślad
http://gadzetomania.pl/20...ologia-z-polski
teraz firma BDT nie ma w ofercie silników.

a jednak są

http://pl.wikipedia.org/wiki/WASE_2

xpost

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 21:51   

supoer ten WASE2.
tylko czemu od 2 la tnie mozna go kupić?

Shork 
przewodniczący koła

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 22:08   

napisałem maila do konstruktora.
xposcie zadajesz dziwne pytania, więc odpowiem pytaniem.
Wyobraź sobie, że masz w domu elektryczność za darmo, to kto będzie kupował gaz?

xpost

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 23:15   

lalala
Skąd za darmo.
ciepło samo sie urodzi?
A dokladniej jego roznice

smokeustachy 

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012 23:23   

xpost napisał/a:
lalala
Skąd za darmo.
ciepło samo sie urodzi?

Wykorzystujesz energię która by się marnowała przy okazji

Randolph
członek zarządu organizacji powiatowej

Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 00:03   

W przypadku przeciętnego domowego kotła c.o. opalanego paliwem stałym (wągiel, drewienko) jest do wykorzystania 1,5-2,5kW energii cieplnej spalin, z czego teoretycznie można by wydusić 400-700 W czystego prundu. W sam raz dla światła i wszystkich letkich odbiorników typu router, laptok, ciekłokrystaliczny bóg na ścianę.

Przemko 

Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 00:29   

Bardzo ciekawe.

rork 

Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 00:39   

Aczkolwiek, nie zapomnijcie drodzy koledzy, ze wytwarzanie prundu na wlasne potrzeby to czynnosc opodatkowana akcyza. Przed decyzja o zanabyciu silnika i pozyskiwaniu energii elektrycznej we wlasnym zakresie skalkulujcie czy to sie oplaca (nie tylko kwotowo ale i administracyjnie - w sensie obciazen papierologicznych).

Randolph

Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 01:03   

@Zbigniew

Być może nie jestem na bieżąco, ale jeszcze do niedawna można było produkować prąd: dla PSE i na własne potrzeby. Nie wolno było sprzedawać poza PSE choćby sąsiadowi, albo korzystać zeń w ramach powołanej do tego spółdzielni czy innej wspólnoty. Ten niewinny warunek skutecznie zabijał małe inicjatywy, ale na ten przykład energetyka zawodowa zużywała i zużywa na własne potrzeby mnóstwo prądu, ignorując inne, droższe (bo 1kW en. el. sprzedane z dużym zyskiem do PSE to kilkanaście groszy) media.

Zbigniew 
członek władz krajowych

Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 05:10   

Randolfie. Co prawda chyba nie do mnie skierowałeś swój post, jednak odpowiem. Według mojej wiedzy wolno na własne potrzeby postawić każde ustrojstwo o mocy maksymalnej 30 kW. Potrzebne na to są tylko zgody sąsiadów i pozwolenia budowlane (skądinąd bardzo uproszczone).

Idea z silnikiem Stirlinga jednak jest inna. Tak jak tu już padło. Gazy spalinowe kominowe niosą ze sobą ok 80% energii spalonego paliwa. Średnia wydajność pieca to liche 20%. Wartości podawane przez producentów mają się nijak do rzeczywistości a mają się solidnie do kieszeni. Z pieca o mocy 21 kW standarciaka na domek jednorodzinny, faktycznie następne 50kW idzie w kosmos.. Sprawności jakie podają producenci dotyczą uskoku temperatury pomiędzy kotłową a kominową i na podstawie tego producenci wyliczają sobie, że sprawność wynosi 70-80%. Zwykłe bzdury. Silnik Stirlinga bazuje na dowolnej co do położenia na skali różnicy temperatur. W praktyce oznacza to że przy temperaturze w kominie ok 110 stopni i na dworze -10 różnica będąca bazą do wyliczenia mocy wynosi 120 stopni razy pojemność cieplna spalin razy ich prędkość przepływu i razy na Felka oko 15% sprawności. To daje potencjał kilku kilowatów do wykorzystania jak nic.

To zimą. Latem zaś bateria 6 (sześciu) 16-rurowców, tj trzy zestawy w pochmurny dzień daje 1200 litrów wody w temperaturze ok 45 stopni po trzech godzinach od wschodu słońca i dalej praktycznie non stop do zachodu taka temperatura się utrzyma. W dzień słoneczny 1200 nagrzewa się ok 3 godzin do temperatury 60-75 stopni. Energię łatwo jest policzyć. Przetestowaliśmy ilości ciepłej wody z dachu ze szwagrem, więc wiem co piszę.

Dajcie mi tylko silnik. Prądu wyprodukowanego z pewnością nie warto wykorzystywać na potrzeby domowe. O wiele lepszym pomysłem jest jego "przerób". Najprostszy jaki mi przychodzi do głowy to galwaniczny i sprzedaż metali pozyskiwanych pół darmo a wartych krocie.

alcor 

Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 08:13   

Ciekawe12345.

Co do ewentualnej wysyłki z Ameryki do Polski, to polecam Polamera - http://www.polamerusa.com/
"Sieć władzy w Polsce zaczyna się w Moskwie. Tam są komputery i ludzie na bieżąco analizujący to, co się dzieje tutaj, tam są przygotowywane i uchwalane (tak, tak, uchwalane) decyzje. W Polsce znajduje się tylko aparat wykonawczy."

xpost

Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 09:25   

Zbigniewie - na oko z wyzej zebranych linków - po kontakcie z producentem - da się ustalic cenę,

albo z polskim wynalazcą ?

chory.but 
buszrędżer

Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 10:05   

smokeustachy napisał/a:
xpost napisał/a:
lalala
Skąd za darmo.
ciepło samo sie urodzi?

a latem placisz za to, ze chodzisz z krotkim rekawem? w sumie to jest mysl, akcyze na energie sloneczne ze wszystkich szortow, tiszertow i bikiniuf pobierac

poloz sobie na trawniku czarny waz gumowy latem, podlacz do beczki i zmierz w niej tęperature

krzychol66 
zwykły członek partii

Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 10:08   

rork napisał/a:
Aczkolwiek, nie zapomnijcie drodzy koledzy, ze wytwarzanie prundu na wlasne potrzeby to czynnosc opodatkowana akcyza. Przed decyzja o zanabyciu silnika i pozyskiwaniu energii elektrycznej we wlasnym zakresie skalkulujcie czy to sie oplaca (nie tylko kwotowo ale i administracyjnie - w sensie obciazen papierologicznych).

Dla mocy zainstalowanej do 1 MW i bez połączenia z zewnętrzną siecią energetyczną jest zwolnienie z akcyzy. Korzystają z tego np. wszyscy, którzy utrzymują agregaty dla zasilania rezerwowego.

Zbigniew 
członek władz krajowych

Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 11:49   

xpost napisał/a:
Zbigniewie - na oko z wyzej zebranych linków - po kontakcie z producentem - da się ustalic cenę,

albo z polskim wynalazcą ?

Jak dla mnie, wszystkie linki odsyłają w kosmos.

kazio
baron wojewódzki

Wysłany: Śro 24 Paź, 2012 12:56   

o, a tu są piece z takim silnikiem i ich dystrubutorzy. uderza brak przedstawiciela w pewnym średniej wielkości kraju - są szanse na interes życia proszpa:
http://www.whispergen.com...=Distribuidores

Odpowiedz do tematu